YÜZ ESTETİĞİ

Derin kırışıklıklar ve sarkmalar için yüz gençleştirme operasyonu şarttır.Yüz Gençleştirmede kişinin ihtiyacına göre farklı yöntemler kullanılır.

 

Beautiful young woman with long hair. Creative watercolor art

Yüz estetiğinde temel noka herkesin kendi oranlarına uygun ve kendine ait bir sonuç alacak şekilde estetik işlemi gerçekleştirmektir. Yüz germede hedef yüz germe yapılan adayın kendi genç şeklini sağlamaya çalışmaktır. Birini başkasına benzetmek gerçek hedef değildir.

Yüz estetiğinde gençleştirme ihtiyacı olan yüz bölgesinin büyüklüğüne göre ya tam yüz ya da yarım yüz gençleştirme uygulanır. Tam yüz germe Klasik Yüz Germe ile yapılırken Endoskopik Orta Yüz germe ise sadece alın, göz etrafı ve orta yüz bölgesine yapılır. Aşağıda bu konuda ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

1. KLASİK YÜZ GERME: (SMAS Germe)

Klasik yüz germe yüzdeki gençleştirmenin tüm yüze uygulanmasıdır diyebiliriz. Alın, kaşlar, göz etrafı, yanaklar, çene çizgisi, boyun klasik yüz germenin gençleşmesini sağlar.

Ameliyat kesileri kulak önünden ve kulak yolu içinden saklanacak şekilde, kulak memesi altından ve kulak arkasından saçlı deriye doğru yapılır. Plastik cerrahınız cildin altındaki SMAS denilen kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemlerini yaptıktan sonra yağ fazlalıkları alır, cildi gererek kesi hatlarından taşan fazlalıkları uzaklaştırır. İzler doğal yüz çizgileri içinde saklanmış olacaktır. Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve zarif dikişlerle kesiler kapatılır. Ameliyat sırasında saçları kısaltmak ya da traş etmek gerekmez. Girişim normal şartlarda 3 ila 5 saat arasında tamamlanır. Ameliyat bitiminde hafif basınçlı bir pansuman ve sargı tatbik edilir.

Klasil yüz germeye aday bir kişi

 

Aşağıda bir yüz germe ameliyatı sonrası hedeflenen sonuç görülmektedir.

 

2. ENDOSKOPİK YÜZ GERME

ENDOSKOPİK TEKNİK son yılların en fazla tercih edilen yüz gençleştirme yöntemidir.  Bu teknikte klasik cilt kesisi yoktur. Her işlem küçük bir kamera aracılığı ile yapılır. İyileşme hızlıdır. Merkezimizde öncelikli olarak bu tekniği kullanıyoruz. Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime ve nasıl yapıldığı önemlidir. Yani,  hangi tip sarkmada hangi yöntemin seçileceği önemlidir. Bu kararı doğru vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi çok kısadır. İşlem sonrası şişliğin en az olduğu yöntemdir.Endoskopik yöntemle yüz germe yüz estetiğinde diğer yöntemlere göre daha yeni yöntemlerden birisidir. Klasik kulak ön ve arkasından ve  deriden yapılan kesiler yerine endoskop denilen küçük kameralar kullanılarak yüz germe işleminin yapılmasıdır. Klasik yüz germeye göre bir çok avantajı vardır.

Neden Orta Yüz Gençleştirme?

Zaman ve beraberinde yer çekimi, insanların yaşadıkları stresler, yüz bölgesinde yıpranmaya ve yaşlanmaya yol açar. Bu yıpranma ve yaşlanmanın önemli bir kısmı öncelikle alın, kaşlar, göz alt ve üstü ve yanakları içine alan orta yüz bölgesinde oluşur.

Endoskopik orta yüz germeye aday bir kadın. Adayın alın, göz etrafı ve yanak bölgesindeki deformasyonlar görülmekte.