Saç Ekimi

Son yirmi yılda hızla gelişmiş ve son derece yaygın olarak uygulanmış bir saç kökü nakil işlemidir. Aynı kişinin kafasından arka bölgelerden saç köklerinin alınarak yine aynı kişide saçların dökülmüş alanlarına nakledilmesidir.

Bugün gelinen noktada saç köklerinin alınması iki farklı yöntemle yapılabilir (Kendi merkezimizde 1. yöntem olan FUE kullanılmaktadır.)

  1. Yöntem FUE: (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Verici alandan saç kökleri teker teker alınarak ekime hazır hale getirilir. Hastanemizde uyguladığımız yöntemdir.
  2. Yöntem FUT: (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Verici alandan saç kökleri bir şerit halinde alındıktan sonra teker teker ayrılır ve ekime hazır hale getirilir. Bu yöntem pek tercih edilmez çünkü alınan yerde çizgi şeklinde bir iz bırakabilir.FUE tekniği verici alanda gözle görülür iz bırakmadığı için yaygın hale gelmiştir. Ancak, FUE‘nin uygulanamayacağı kişilerde FUT operasyonlarının da önemi devam ediyor. Hangi teknikle saç kökleri alınmış olursa olsun, başarılı bir saç ekiminin en önemli kriteri, sonucun doğal görünmesidir. Doğal sonuç için bu girişimin sonunda işlemin izleri değil değil SAÇ görülmesi esastır.Doğal sonuç için BÜYÜTÜCÜ ve MİKROSKOPLA çalışılmalıdır. Mikroskop titizliği, girişimin çıplak gözle fark edilip seçilememesini ve sonucun doğal gözükmesini sağlar.

Nakledilecek alana ve saç yapısına göre değişen, 19-23 mikron çapında iğne ve yan kesiler için ince bistüri başları kullanılır. Açılan kanalların iz bırakmaması için bu teknik aletlerin mikrometrik olması ve titizce hazırlanması gerekir .Doğal bir saç ekimi yapmanın bir çok püf noktası vardır. Bu püf noktalarından en önemlilierinden bir tanesi is saç kökü yönlerinin doğru açılarla yerleştirilmesidir. Bugün mikroskop ve büyütücüler kullanılarak santimetre kare başına 40-90 foliküler ünite yerleştirilen ve saç kökü kanallarının yönlerinin doğru belirlendiği bir saç ekimi girişimi doğru bir plastik cerrahın elinde iyi bir takımla çalışıldığında en verimli sonucu vermektedir. Başarılı saç nakli girişimi verici alandaki saç köklerini tam verimle kullanmaktır.Girişim sonucu boşa giden kökün yerine yenisi gelmez. Bu nedenle saç köklerinin tam verimle kullanımı başarının ön koşuludur. Başarılı saç nakli girişimi, sağlığa tamamen zararsızdır.

Foliküler ünite nedir?

Foliküler ünite birden fazla saç kökünün oluşturduğu doğal saç demetidir. Bu birimler üç boyutlu mikroskop altında ayırt edilebilir. Anatomik bütünlüğü olan bir yapı olduğundan, korunarak yeni yerine ekilmesi saç nakli sonucunu hem daha doğal hem de daha verimli yapar. Bu ünitelerin dikkatsizce bölünmesi birkaç kökün birden ziyan olmasına yol açabilir.Saç ekiminde nasıl bir saç sıklığı beklemeliyim?

Bilimsel araştırmalar santimetre karede 80 adet orta kalınlıkta saç sıklığının deriyi tamamen örtebildiğini göstermektedir. Ancak bu sıklık kişinin Foliküler Ünitelerinin saç kökünden zengin veya fakir oluşu ile ilgilidir. “Daha çok üçlü kök içeren Ünitelerle” santimetre karede 30 adet yeterli bir sıklık sağlarken “daha çok ikili Ünitelerde” bu sayı 40\’a kadar yükselir.