Meme Küçültme

Göğüslerin aşırı büyük olması nedeniyle küçültülmesi ve dikleştirilmesi işlemdir.

Göğüsler sıklıkla gelişimsel nedenlerle aşırı büyük olabilir. Yani ailesel ve ya kalıtsal olarak büyük olma eğilimi taşırlar. Bu büyüklük bir noktaya kadar arzu edilen bir durumken bazı sorunlara yol açması halinde bir sorun ve hastalık olarak karşımıza çıkar. İste bu bölüm sorun ve hastalık olan göğüs büyüklüğü ile ilgili olarak düzenlenmiştir.

Büyük Göğüsler: Bir sağlık sorunudur. Bel ve boyun ağrıları ve hatta bel ve boyun fıtığın sebep olabilirler. göğüs altında pişikler ve özellikle yazın artan bazı rahatsızlıkların nedeni olabilmektedirler.

Sıklıkla yapısal ve ailesel nedenlerle büyük olur ancak bunun dışında gebelik veya aşırı kilo alımına bağlı göğüsler büyük olabilir. Bu durum sadece bir estetik sorun oluşturmaz. Çünkü göğüslerin aşırı büyüklüğü aynı zamanda omuzlarda ağrı, beden şekl bozukluğu, hatta ilerleyen durumlarda boyun ve bel fıtığına neden olabilmektedir. Ayrıca meme altında kaşıntı ve kızarıklık gibi sıkıntılara da yol açar.

Göğüs büyüklüğünden yukarıdaki nedenlerle şikayetçi olan hastalarımızda şunları göz önünde bulunduruyoruz;

Kaç yaşındasınız?

Göğüsler büyümeye devam ediyor mu?

Memelerdeki büyüme hormonel mi?

Çocuk beklentisi ve ya planı var mı?

Daha önce geçirdiğiniz bir meme ameliyatı, memede enfeksiyon, memede ele gelen ağrılı veya ağrısız bir kitlesi olmuş mu?

Beklentiniz nedir?

Operasyona Nasıl Karar Verilir?

Bu sorulara alınacak cevaplara göre bir yöntem belirlenip ameliyatın tekniğine karar verilecektir. Genellikle son 6 ay içinde büyümesi durmuş ve küçültülmesi istenen göğüsler için operasyon girişim düşünülür. Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi ve ultrasonografi planlanabilir.

Yöntem olarak lolipop adını verdiğimiz sadece dik bir çizgi ve ya ters T şeklinde çizgi ile sonuçlanan tekniğe hastanın beklentisine göre karar veriyoruz. En sık kullandığımız sadece dik bir çizgi ile sonuçlanan lolipop yöntemidir. Aşırı büyük göğüslerde ise ters T genellikle kaçınılmaz olabiliyor.

Meme Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Uygulanan tekniği kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; Göğüs büyüklüğüne sarkma da eşlik eder. Büyüklüğe yol açan sıklıkla yağ dokusu ve buna eşlik eden meme bezidir. Meme başı olması gereken yere yükseltilir. Memenin üstte kalan dekolte kısmı genellikle sarkmış memelerde boşalmıştır. Bu kısıma yeniden form verilirken doldurulur. Yanlara ve koltuk altına yayılmış olan göğüs toplanırken daha dik ve küçük bir form kazandırılır. Bu işlemler sırasında istenen boyutlara kadar küçültülmek üzere meme dokusu ve deforme deri çıkarılır.

Aşağıda lol,pop yöntemi ile meme küçültme işleminin önce ve sonrası görülmektedir.

Çıkan bu parçalar isteğe göre patolojik incelemeye alınır.

Oluşacak meme büyüklüğüne nasıl karar veriyorsunuz?

Memenin hangi büyüklükte olacağına karar vermenin bir çok yöntemi vardır. Bunları karşılıklı görüşme sırasında tek tek uygulmaktayız. Bunlar içinde en önemli konulardan bir tanesi sizin bedeninize hangi büyüklüğün en iyi gideceğidir. Bu anlamda göğüs kafesinin yapısı, kafesin genişliğ, derinizin esnekliği ve gerilebilirliği, vucudunuzun oranları, omuz genişliğiniz, kalça genişliğniz, boyunuz size hangi bedenin uygun olacağını gösterecektir. Bu normlar içinde meme büyütme estetiği yapılırsa son derece doğal ve sağlıklı bir sonuç sağlanır. Aksine normali dışına açıkmak memede doğal olmayan görüntüler, sıkılmış meme görünümlerine yol açabilir.

OPERASYON ONCESI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR:

Her ameliyat öncesi alınması gereken önlemler vardır. Çok özel bir hazırlık değilidir. Sizin ameliyata emniyetli bir şekilde girmenizi ve mümkünse aynı gün evinize gitmenizi sağlayan önlemlerdir.

Planlanan günün 7-8 gün öncesi kan sulandırıcı ilaç, yiyecek ve ilaçlar kesilmelidir ( örneğin E vitaminleri, aspirin, babyprin, coraspin, suda eriyen aspirinler ve benzerleri).

Operasyon saaatinden 6 saat öncesinden yemek ve içmek kesilmelidir.

Tansiyon ilacı gibi düzenli kullanılan ilaçlar bir yudum su ile bir kaç saat öncesine kadar alınabilir.

OPERASYON GUNU YAPILMASI GEREKENLER

Göğüs küçültme olacağınız gün genellikle sabah erkenden hastaneye gelmeniz istenecek. Hastaneye geldiğinizde sizin için ayrılmış odanıza alıncaksınız. Burada sizi anestezi uzmanı doktor görerek sizi muayene edip size bazı sorular soracak ve tahliller isteyecek. Eğer zamanınız olursa bu işlemleri operasyon gününüzden bir kaç gün önce de yapabilmekteyiz.

Bu işlemler kısa sürecek ve hemen peşine odanızda sizinle operasyonunuz hakkında son bir görüşme yapacağız. Gerekli çizimleri ve planlamaları odanızda yapacağız.

Odanızdan alınarak ameliyat olacağınız odaya getirileceksiniz. Genel anestezi dediğimiz tamamen hiç bir şey hissetmeyeceğiniz bir anestezi ile ameliyatınız yapılacak.

İşlem yaklaşık 1,5 – 3 saat sürer. Uyandığınızda ağrınız olmaz ve genellikle hafif bir gerginlik hissedersiniz. Göğüslerinizin küçüldüğünü hemen görebilir ve hissedebilirsiniz. Göğsünüz üzerinde bir kaç özel bant ve ya sargı ve ya sütyen takılmış olabilir. Bir de dren dediğimiz minik bir kanülün yanda olduğunu göreceksiniz ki bu operasyon yerinde bir birikim olmasını önlemek içindir. Bu drenler genellikle bir kaç gün içinde alınacaktır. Hastaneden aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi en fazla 1 gün kalırsınız.

İlk gün pek rahatsızlığınız olmaz. Ancak ikinci ve üçüncü gün ödem olacak ve mens öncesi bir gerginlik gibi hissedeceksiniz. Kişiden kişiye ağrı ve gerginlik tanımı değişir. Bu dönemde omuz hareketlerini en az olacak şekilde dinlenmek ama tamamen bir kenara çekilmemek en doğru hareket olacaktır. Bu 2-3 günlük dönem sonrası kollarınızı kullanmaya başlayabilir ama ağırlık kaldıramazsınız.

Ameliyatdan 3 -4 gün sonra göğsünüzün bantı çıkarılır ve yenisiyle değiştirilir. Artık rahat duş alabilirsiniz.

Beş – on gün içinde araba kullanacak hale gelirsiniz.

Sportif aktivitelere 3. hafta sonrasında başlanabilir.

Meme estetiğinin komplikasyonları var mıdır?

Her yapılan işin örneğin kalçanızdan yapılan bir iğnenin bile bir komplikasyon riski vardır. Bu operayonlar acil ameliyatlar olmadığı için ameliyat öncesinde tüm hastalar titiz bir şekilde incelenir ve riski olanlar bilgilendirilir. Önceliğimiz sizin sağlınız sonra ise estetik işleminizdir. Yapılan tetkiler sonucu bir riskiniz olursa bunlar sizinle konuşullur ve gerektiğinde ameliyatınız iptal edilir.

Komplikasyonları ve istenmeyen sonuçları baştan önlemek için tahliler yanında aşağıdaki önlemler alınır;

40 yaşını aşan hastaların meme kanseri yönünden taranması istenir ( Burada amaç ameliyatın iptali değil başka önlemler alınmasını sağlamaktır. Örneğin göğsünde bir kitlesi olan ve şüpheli olan hastanın bu kitlesi aynı operayonla alınabilir ki bu hasta açısından bir avantaj olacaktır)

Daha önce geçirilmiş bir meme esteteği var ve bir sorun yaşamışsa (Burada amaç önceki işlem mi yoksa hasta mı sorunun kaynağıdır diye saptamak için)

Meme başının hissi kaybolur mu?

Meme başının uyarılmasını ve hissini sağlayan belirli sinirler bulunur. İşleminiz yapılırken bu sinirler korunmaktadır. Bazı hastalarımız göğüs küçültmeden sonra göğüs hislerinin kuvvetlendiğini belirtirler.

Göğüs küçültmeden sonra bebeğime süt verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz. Hamile kalabilirsiniz. Çocuk sahibi olmanıza bir engel değildir.

Bunun dışında sorularınız varsa lütfen iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bize gönderiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.