Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme sarkan göğüslerin estetik olarak kabul görecek şekilde daha dik , daha canlı, daha genç ve daha alımlı hale getirilmesidir.

Meme Dikleştirme Öncesi ve Sonrası

Meme dikleştirmede amaç memenin daha dik ve daha estetik bir hale getirilmesidir.

 NEDEN MEME DİKLEŞTİRMEYE GEREK DUYULUR?

Göğüsler doğal sürecin bir devamı olarak sarkarlar. En sık iki nedeni vardır: zaman ve doğumlar. Bunun yanında aşırı kilo alıp vermek üçüncü bir sebep olabilmektedir. Zaman, doğum ve kilo değişimlerinin neden olduğu meme kontür değişimini meme dikleştirme operasyonu ile düzeltebiliriz.

Meme dikleştirme ile göğüsleriniz daha dik, daha dolgun ve daha genç bir görünüme kavuşur. Bu işlemle meme başı dikleştirilip meme daha dolgun hale gelir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirmede kimi zaman sadece dikleştirme kimi zaman da dikleştirme ve silikon protez ve ya sadece silikon protez ile yapılabilir. Özellikle doğum sonrası oluşan meme sarkması ve meme hacminin çok boşaldığı durumlarda bir silikon protez kullanılmadan iyi bir sonuç almak zordur.

4-7 Gün İçinde İyileşme Sağlanır.

Meme dikleştirme estetiği kısa süren ve iyileşmesi zahmetli olmayan bir işlemdir. İşe dönüş süresi ortalama 4-7 gündür.

Göğüs dikleştirme, göğüs sarkmasının estetik tedavisi olarak göğüslerin dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılması işlemidir. Aşağıda bu işlemin uygulanması önce ve sonrası görülmektedir.

MEME DİKLEŞTİRMEDE TEK BİR YÖNTEM Mİ VARDIR?

Herkesin meme yapısı farklıdır. Herkesin göğüs dediğimiz memeleri taşıyan göğüs kafesi, kası ve kemiği farklıdır. En önemlisi deri yapısı da kişiden kişiye değişir. Bunun dışında mevcut meme dokusunun miktarı, meme başının şekli ve yerleşimi kişiden kişiye değişir. Bunun yanında işiniz mesleğiniz, ilgilendiğiniz ve yaptığınız sporlar, hastalıklarınız kişiden kişiye değişir. İşte tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak size en uygun göğüs dikleştirme yöntemine karar vermekteyiz.

İlk görüşmede tüm bu ayrıntılar yanında yaşınız, ailede bir meme hastalığı olup olmadığı, koltuk altı muayenesi, göğüsde asimetri olup olmadığı, aksesuar meme başı olup olmadığı dahil bir çok konu irdelendikten sonra göğüs dikleştirme estetğine karar verilince ona yönelik çalışmalar yapmaya başlarız.

Operasyona Nasıl Karar Verilir?

Görüşmenin ikinci bölümünde ve ya ayrı bir görüşmede beklentileriniz, istediğiniz memenin boyutu, şekli, size uygun nelerin yapılabileceği, yöntemin avantaj ve dezavantajları detaylarıyla tartışılır. Özellikle farklı sonuçlar gösterilerek sizin beklentinizin anlaşılması bizim için önemlidir. Gerektiğinde provalar da yapılarak beklentilerinizin netleşmesi çok önemsediğimiz bir bölümdür. Aşağıda sarkık olan göğüslere uygulanmış bir dikleştirme ve sonucu görülmektedir. Burada vertikal yöntem denilen ve lolipop tarzında çizgisi olan yöntem kullanılmıştır.

Meme protezi üç yere yerleştirilebilir: ya meme bezi altına, ya kasın zarı altına ya da kas altına. Her üç tekniği de uygulamakla beraber kas altına yerleştirme sıklıkla tercih edilmektedir.

Kas altına yerleştirilmesi aşağıdaki nedenlerden dolayı sıklıkla tercih edilir;

Silikon ptrotezin ele gelmesi azalır,

Daha az sertleşme yaptığına inanılır (kapsül oluşması daha azdır)

Zaman içinde yer değiştirme en azdır

Zaman içinde meme alt bölümünde kayma en azdır,

Meme muayenesi, taraması ve mammografi yapılabilmesi kolaydır

İleride meme ile ilgili bir cerrahi işlem (örneğin kist çıkartılması) gerekirse yapılması kolaydır.

Doğal ve güzel bir sonuç elde etmek için silikon protez önemli bir konudur. Herşeyden önce silikonun kalitesi en önemli olanıdır. Bu anlamda iki protez markasını kullanıyorum. Her iki marka da insanda zararlı olmayan, patlama vs ye karşı uzun yılların verilerini taşıyan, test edilmiş, üretici garantisi olan silikonlardır. Bu silikonlardan hemen her zaman pürtüklü ve ya düz yüzeyli olan, hafızası olan yani zaman içinde şekil değiştirmeyen, jel silikonları kullanıyorum. Sıklıkla damla şeklinde olanları tercih ediyorum. Ancak hastanın özelliklerine göre yuvarlak tipin gerektiği uygulama da yapabilmekteyim.

2006 yılından önce silikonlar ile ilgili bir çok spekülasyon yapılmış olmasına rağmen ABD kaynaklı bir çok tartışma artık son bulmuş ve silikonun güvenliği hakkındaki tartışmalar artık rafa kaldırılmıştır. Yine aynı nedenlerle eskiden tuzlu su ve içi jel dolu olan silikonlardan bahsedilirken içi tuzlu su dolu olanlar yerine sadece jel olanlar kullanılmaya başlanmıştır. Hatta 2006 öncesinde tuzlu su dolu protez kullanılmış olanlar jel ile değiştirme yoluna gitmeye başlamışlardır. Bunun en önemli nedeni jel ile dolu olanların görünüş ve kıvam olarak meme dokusuna daha yakın özellikte olmasıdır.

Göğüslerin hangi büyüklükte olacağına karar vermenin bir çok yöntemi vardır. Bunları karşılıklı görüşme sırasında tek tek uygulmaktayız. Bunlar içinde en önemli konulardan bir tanesi sizin bedeninize hangi büyüklüğün en iyi gideceğidir. Bu anlamda göğüs kafesinin yapısı, kafesin genişliğ, derinizin esnekliği ve gerilebilirliği, vucudunuzun oranları, omuz genişliğiniz, kalça genişliğniz, boyunuz size hangi bedenin uygun olacağını gösterecektir. Bu normlar içinde meme büyütme estetiği yapılırsa son derece doğal ve sağlıklı bir sonuç sağlanır. Aksine normali dışına açıkmak memede doğal olmayan görüntüler, sıkılmış meme görünümlerine yol açabilir.

Özet olarak, ilk görüşme sonunda şu noktalar net olarak saptanır;

Her ameliyat öncesi alınması gereken bazı önlemler vardır. Çok özel bir hazırlık değildir. Sizin ameliyata emniyetli bir şekilde girmenizi ve mümkünse aynı gün evinize gitmenizi sağlayan önlemlerdir.

Meme estetiği olacağınız gün genellikle sabah erkenden hastaneye gelmeniz istenecek. Hastaneye geldiğinizde sizin için ayrılmış odanıza alıncaksınız. Burada sizi anestezi uzmanı doktorumuz görerek sizi muayene edip size bazı sorular soracak ve tahliller isteyecek. Eğer zamanınız olursa bu işlemleri operasyon gününüzden bir kaç gün önce de yapabilmekteyiz.

Bu işlemler kısa sürecek ve hemen peşine odanızda sizinle operayonunuz hakkında son bir görüşme yapacağız. Gerekli çizimleri ve planlamaları odanızda yapacağız.

Odanızdan alınarak ameliyat olacağınız odaya getirileceksiniz. Genel anestezi dediğimiz tamamen hiç bir şey hissetmeyeceğiniz bir anestezi ile ameliyatınız yapılacak.

MEME DİKLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Göğüs dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır, meme başı olması gereken yere yükseltilir. Ameliyat hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Bu izler kabul edilebilir ve estetik cerrahinin prensipleri dahilinde olan izlerdir. Genellikle LOLİPOP dediğimiz meme başı etrafı ve aşağısına doğru minik bir çizgi şeklindedir. Bu izler zaman içinde solarak silikleşirler.

Uyandığınızda ağrınız olmaz ve genellikle hafif bir gerginlik hissedersiniz. Göğüslerinizin dolgunlaşıp dikleştiğini hemen görebilir ve hissedebilirsiniz. Göğsünüz üzerinde bir kaç özel bant ve ya sargı ve ya sütyen takılmış olabilir. Bir de dren dediğimiz minik bir silikon kanül olabilir. Bunlar operasyon yerinde bir birikim olmasını önlemek içindir. Bu drenler genellikle bir kaç gün içinde alınacaktır. Hastaneden aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi isterseniz 1 gün kalabilirsiniz.

OPERASYON SONRASI NASILDIR?

Ameliyat sonrası hemen rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. 3-4 gün sonra sargı açılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır ve ya alınmayan dikiş kullanılırsa sadece minik bantlar kullanılabilir ve dikişler alınmaz. Sizden 6 hafta özel bir sütyen giymeniz istenecektir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Operayondan 3-4 gün içinde işinize dönebilirsiniz. Yürüyüşlere 1 hafta sonra başlayabilirsiniz. Ancak ağır egzersizler ortalama 1-2 ay yapılmamalıdır.

  1. Göğüs dikleştirme operayonu bana dikleştirilmiş ve dolgun göğüslerden başka neler sağlar?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin iyi hissetmesini sağlayan, onları yaşam sevincini artıran bir işlemdir.

  1. Göğüs dikleştirme estetiği kalıcı mıdır?

Yeni kontürlerini kazanan göğüsler uzun süre dayanıklı olur. Ancak aşırı kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi küçük değişimlerre ve yeni sarkıklıklara neden olabilir.

  1. Meme başının hissi kaybolur mu?

Meme başının uyarılmasını ve hissini sağlayan belirli sinirler bulunur. İşleminiz yapılırken bu sinirler korunmaktadır. Herşeyin yolunda gitmesi ve bu tip komplikasyonlarla karşılaşılmaması için diğer bir önemli konu size önerilecek boyuttan daha büyük bir göğüs istmemeniz. Önerilen göğüs çapının üstüne çıkınca protezinizin oluştuacağı gerginlik his kaybı riskini artırabilir.

  1. Meme Estetiğinden sonra bebeğime süt verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz. Hamile kalabilirsiniz. Çocuk sahibi olmanıza bir engel değildir.

  1. Göğüs dikleştirmenin komplikasyonları var mıdır?

Her yapılan işin örneğin kalçanızdan yapılan bir iğnenin bile bir komplikasyon riski vardır. Ameliyat öncesinde titiz bir şekilde incelenir ve riski varsa bilgilendirilirsiniz. Önceliğimiz sizin sağlınız sonra ise estetik işleminizdir. Yapılan tetkiler sonucu bir riskiniz olursa bunlar sizinle konuşullur ve gerektiğinde ameliyatınız iptal edilir.

Kitabi olarak aşağıdaki komplikasyonlar bildirilir, ancak bunlar nadir görülür;

Kanama: Çok nadir olmakla birlikte, meme dikleştirme ameliyatları sırasında ya da sonrasında oluşabilir. Ameliyat sırasında dren kullanımına rağmen bir kanama söz konusuysa, bunun boşaltılması için ilave bir işlem gerekebilir. Enfeksiyon: Bu tip ameliyatlarda son derece nadirdir. Olursa antibiyotik kullanılması ve ek olarak küçük cerrahi bir girişim gerekebilir. Meme ucu ve deri duyusundaki değişiklikler: Ameliyat sonrası ilk dönemlerde meme ucu ve göğüste duyu değişiklikleri beklenen bir durumdur. Kalıcı duyu kaybı ise son derece nadirdir. Eğer kullanılacaksa meme implantlarıyla ilgili komplikasyonlar ayrı bir form halinde size verilecektir. Ameliyat izleri: Tüm cerrahi işlemlerde az ya da çok bir miktar iz kalır. Yara iyileşmesinin iyi olması ve gerginliğin az olması ameliyat sonucunu olumlu yönde etkiler. Gergin dikişler ve kişinin kötü nedbeye eğilimli olması, daha belirgin izler kalmasına yol açabilir. Bazen bu izlerin düzeltilmesi için bir yıldan önce olmamak koşuluyla ilave cerrahi girişimler gerekebilir.

Ameliyat sonrası göğüs bölgesinde bazen uzun sürebilecek sertlikler görülebilir. Bunların görülme sıklığı net olarak bilinmemekle birlikte nadiren cerrahi girişim gerektirebilirler. Elde edilen sonucun istenildiği kadar iyi olmaması: Meme dikleştirme ameliyatlarında zayıfta olsa böyle bir ihtimal vardır. Deri elastikiyetinin yetersizliği ve ameliyat sonrasında önemli kilo değişikliklerinin olması buna yol açabilir. Bu durumda, belirli bir süre geçtikten sonra, meme dikleştirme ameliyatının tekrarlanması gerekebilir. İyileşmede gecikmeler ve yara ayrışmaları: Bu durum son derece nadir olmakla birlikte özellikle sigara kullananlarda daha sık karşımıza çıkabilir. Çoğu zaman pansumanlarla yaranın takibi yeterli olurken, bazen de ilave cerrahi girişimler gerektirebilir.

Asimetriler: Göğüslerde asimetriler nadir rastlanan bir durum değildir. Bu ameliyatlar sırasında asimetriler en aza indirilse bile, bazen iki göğüs arasında farklılıklar oluşabilir. Bu farklılığın giderilmesi için ilave bir girişim gerekebilirler. Alerjik reaksiyonlar: Ameliyattan sonra kullanılan pansuman malzemelerine, bantlara ve bazı ilaçlara karşı (özellikle alerji yapmayan malzemelerden seçilseler bile) alerji oluşabilir. Bu durumda bazı ilaçların kullanımı gündeme gelebilir.

Cerrahi anestezi: Local veya genel anestezi ile ilgili oluşabilecek problemler size anestezist tarafından anlatılacak ve bilgi verilecektir.

Cerrahi uygulamada meme dikleştirme ameliyatından bağımsız olarak, göğsünüzde bazı hastalıklar veya meme kanseri oluşabilir. Bu nedenle her kadının belli bir yaştan sonra göğüslerini muayene ettirmesi ve mamografi, ultrason gibi görüntü yöntemlerinden yararlanması gerekmektedir.

Bunun dışında sorularınız varsa lütfen iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bize gönderiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Göğüs dikleştirme, göğüslerin dolgunlaştırılması ve dikleştirilmesinde etkili, kabul edilmiş bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulandığı binlerce hasta bulunmaktadır. Bu hastalar kendi yaşamlarını mutlu bir şekilde devam ettirmişlerdir. Kullanılan silikonların bugüne kadar kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır.