Meme Büyütme (Silikon)

Daha Güzel Görünebilirsiniz…

Günümüzde bayanların en çok tercih ettikleri ve en yüz güldürücü ameliyatlardan birisi silikon ile meme büyütme ameliyatlarıdır. Hamilelik, emzirme, yaşlanma gibi nedenlerle göğüsler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu büyütme en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir.

Meme Protezleri: Yuvarlak ve Damla şekinde silikonlar aşağıda görülmektedir.

Meme büyültme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanabilir.

Kimler Silikon ile Meme Büyütmeye Adaydır?

Akranlarınız gibi meme gelişminiz istediğiniz boyutlarda değilse,

Kilo vermek sonucu veya doğum sonrası göğüslerinizin boyutu küçülmüş ve ya dolgunluğu azalmışsa,
Siz meme büyütme estetiğine adaysınız.

Herkesin meme yapısı farklıdır. Herkesin göğüs dediğimiz memelerin üzerine oturduğu göğüs kafesi, kası ve kemiği de farklıdır. En önemlisi deri yapısı da kişiden kişiye değişir. Bunun dışında mevcut meme dokusunun miktarı, meme başının şekli ve yerleşimi kişiden kişiye değişir. Bunun yanında işiniz mesleğiniz, ilgilendiğiniz ve yaptığınız sporlar, hastalıklarınız kişiden kişiye değişir. İşte tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak size en uygun meme büyütme estetiğine karar vermekteyiz.

İlk görüşmede tüm bu ayrıntılar yanında yaşınız, ailede bir meme hastalığı olup olmadığı, koltuk altı muayenesi, göğüsde asimetri olup olmadığı, aksesuar meme başı olup olmadığı dahil bir çok konu irdelendikten sonra meme büyütme estetğine karar verilince ona yönelik çalışmalar yapmaya başlarız.

Plastic surgeon woman trying on silicon breast implant on client

Görüşmenin ikinci bölümünde ve ya ayrı bir görüşmede beklentileriniz, istediğiniz memenin boyutu, şekli, size uygun nelerin yapılabileceği, yöntemin avantaj ve dezavantajlarını detaylarıyla tartışılır. Özellikle farklı sonuçlar gösterilerek sizin beklentinizin anlaşılması bizim için önemlidir. Gerektiğinde provalr da yapılarak beklentilerinizin netleşmesi çok önemsediğimiz bir bölümdür.

Meme protezi üç yere yerleştirilebilir:

Ya meme bezi altına, ya kasın zarı altına ya da kas altına. Her üç tekniği de uygulmakla beraber kas altına yerleştirme sıklıkla tercih edilmektedir.

Kas altına yerleştirilmesi aşağıdaki nedenlerden dolayı sıklıkla tercih edilir:

Silikonu beş farklı yerden yerleştirebiliyoruz

1.Koltuk altı,

2.Meme başından,

3.Meme altı kıvrımından,

4.Göbekten,

5.Karından.

Resimde Görüldüğü Gibi Meme Büyütmede En Çok Kullanılan 3 Kesi Yeri Yandadır.

Bunlardan hangisinin size en uygun olduğuna görüşme sırasında karar veriyoruz. Her bir yöntemin avantajları farklıdır. Öncelikle hasta için öncelikleri belirleyip ona göre yönteme karar vermekteyiz. İz konusunda şanssız olanlar için endoskopik olarak koltuk altından koyulması tercih edilir. Koltuk altı ve meme haresi en çok tercih edilenlerdir.

Meme Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Doğal ve güzel bir sonuç elde etmek için önemli bir konudur. Herşeyden önce silikonun kalitesi en önemli olanıdır. Bu anlamda iki protez markasını kullanıyorum. Her iki marka da insanda zararlı olmayan, patlama vs ye karşı uzun yılların verilerini taşıyan, test edilmiş, üretici garantisi olan sertifikalı silikonlardır. Bu silikonlardan hemen her zaman pürtüklü yüzeyli olan, hafızası olan yani zaman içinde şekil değiştirmeyen, jel silikonları kullanıyorum. Sıklıkla damla şeklinde olanları tercih ediyorum. Ancak hastanın özelliklerine göre yuvarlak tipin gerektiği uygulama da yapabilmekteyim.

Hangi Protezin Kullanılacağına Nasıl Karar Verilir?

2006 yılından önce silikonlar ile ilgili bir çok spekülasyon yapılmış olmasına rağmen ABD kaynaklı bir çok tartışma artık son bulmuş ve silikonun güvenliği hakkındaki tartışmalar artık rafa kaldırılmıştır. Yine aynı nedenlerle eskiden tuzlu su ve içi jel dolu olan silikonlardan bahsedilirken içi tuzlu su dolu olanlar yerine sadece jel olanlar kullanılmaya başlanmıştır. Hatta 2006 öncesinde tuzlu su dolu protez kullanılmış olanlar jel ile değiştirme yoluna gitmeye başlamışlardır. Bunun en önemli nedeni jel ile dolu olanların görünüş ve kıvam olarak meme dokusuna daha yakın özellikte olmasıdır.

Özet olarak, ilk görüşme sonunda şu noktalar net olarak saptanır:

Meme estetiğine iyi bir adayım,
İstediğim meme boyutunu ve şeklini biliyorum,
Kullanılacak protezin cinsi ve biçimine karar verdim,
Nereden yerleştirileceğine karar verdim,
Nereye ( meme bezi veya kas arkasına) yerleştirileceğine karar verdim.

Ameliyata Hazırlık Nasıl Yapılır?

Her ameliyat öncesi alınması gereken önlemleri içerir. Çok özel bir hazırlık değilidir. Sizin ameliyata emniyetli bir şekilde girmenizi ve mümkünse aynı gün evinize gitmenizi sağlayan önlemlerdir.

Planlanan günün 7-8 gün öncesi kan sulandırıcı ilaç, yiyecek ve ilaçlar kesilmelidir ( örneğin E vitaminleri, aspirin, babyprin, coraspin, suda eriyen aspirinler ve benzerleri).
Operasyon saaatinden 6 saat öncesinden yemek ve içmek kesilmelidir.
Tansiyon ilacı gibi düzenli kullanılan ilaçlar bir yudum su ile bir kaç saat öncesine kadar alınabilir.
Meme estetiği olacağınız gün genellikle sabah erkenden hastaneye gelmeniz istenecek. Hastaneye geldiğinizde sizin için ayrılmış odanıza alıncaksınız. Burada sizi anestezi uzmanı doktor görerek sizi muayene edip size bazı sorular soracak ve tahliller isteyecek. Eğer zamanınız olursa bu işlemleri operasyon gününüzden bir kaç gün önce de yapabilmekteyiz.

Bu işlemler kısa sürecek ve hemen peşine odanızda sizinle operayonunuz hakkında son bir görüşme yapacağız. Gerekli çizimleri ve planlamaları odanızda yapacağız.

Odanızdan alınarak ameliyat olacağınız odaya getirileceksiniz. Genel anestezi dediğimiz tamamen hiç bir şey hissetmeyeceğiniz bir anestezi ile ameliyatınız yapılacak.

Operasyon Nasıldır?

İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Uyandığınızda ağrınız olmaz ve genellikle hafif bir gerginlik hissedersiniz. Göğüslerinizin büyüdüğünü hemen görebilir ve hissedebilirsiniz. Göğsünüz üzerinde bir kaç özel bant ve ya srgı ve ya sütyen takılmış olabilir. Bir de dren dedğiğimiz minik bir kanülün yanda olduğunu göreceksiniz ki bu operasyon yerinde bir birikim olmasını önlemek içindir. Bu drenler genellikle bir kaç gün içinde alınacaktır. Hastaneden aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi  1 gün kalabilirsiniz.

İlk gün pek rahatsızlığınız olmaz. Ancak ikinci ve üçüncü gün ödem olacak ve mens öncesi bir gerginlik gibi hissedeceksiniz. Kişiden kişiye ağrı ve gerginlik tanımı değişir. Kimisi için ertesi gün çok rahat olurken kimisi için ilk 2-4 gün bir gerginlik olabilmektedir. Bu dönemde omuz hareketlerini en az olacak şekilde dinlenmek ama tamamen bir kenara çekilmemek en doğru hareket olacaktır. Bu 2-3 günlük dönem sonrası kollarınızı kullanmaya başlayabilir ama ağırlık kaldıramazsınız.

Ameliyatdan 3 -4 gün sonra göğsünüzün bantı çıkarılır ve yenisiyle değiştirilir. Artık rahat duş alabilirsiniz.

Beş – on gün içinde araba kullanacak hale gelirsiniz.

Sportif aktivitelere 3. hafta sonrasında başlanabilir. Ancak göğüs kaslarınızı çalıştıracak sportif faaliyetleri bir müddet daha yapmamanız gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

1.Meme estetiğinin komplikasyonları var mıdır?

Her yapılan işin örneğin kalçanızdan yapılan bir iğnenin bile bir komplikasyon riski vardır. Bu operayonlar acil ameliyatlar olmadığı için ameliyat öncesinde tüm hastalar titiz bir şekilde incelenir ve riski olanlar bilgilendirilir. Önceliğimiz sizin sağlınız sonra ise estetik işleminizdir. Yapılan tetkiler sonucu bir riskiniz olursa bunlar sizinle konuşullur ve grektiğinizde ameliyatınız iptal edilir.

Komplikasyonları ve istenmeyen sonuçları baştan önlemek için tahliler yanında aşağıdaki önlemler alınır:

1a.Bazı sistemik hastalığı olanlara bu işlem önerilmez (örneğin kollajen doku hastalıkları ki zaten çok nadir görülen hastalıklardır ve ameliyat öncesindeki yaşamda başka şikayetlere ve hastalılara yol açacaktır)

1b.40 yaşını aşan hastaların meme kanseri yönünden taranması istenir ( Burada amaç ameliyatın iptali değil başka önlemler alınmasını sağlamaktır. Örneğin göğsünde bir kitlesi olan ve şüpheli olan hastanın bu kitlesi aynı operayonla alınabilir ki bu hasta açısından bir avantaj olacaktır)

1c.Daha önce geçirilmiş bir meme esteteği var ve bir sorun yaşamışsa (Burada amaç önceki işlem mi yoksa hasta kapsül oluşumuna neden olmuştur diye ayırabilmek için)

2.Kapsül nedir? Göğüsde estetik sonrası sertleşme olur mu?

Kapsül göğsünüzde sertleşme olmasıdır ki be çok farklı düzeylerde olabilen ama çok nadir olarak görülen bir durumdur. Ortalama % 3-4 yani her 100 kişiden 3 ve ya 4 ünde görülebilir. Kapsül oluşumu kullanılan yöntem ve hastaya bağlıdır. Bazılarının bünyesi kapsül oluşturmaya meyillidir. Yöntemlerimizi bu riski en az tutacak şekilde belirliyoruz. Bunlardan en önemlisi kas altına silikon konulmasıdır.

Bunun dışında kapsül oluşmuş kişilerin tedavisinde ona yönelik tedaviler uyguluyarak bu problemi ortadan kaldırıyoruz. Yani kapsül oluşmuş, göğsü sertleşmiş kişilerde farklı bir yöntemle bu şikayetlerini ortadan kaldırabiliyoruz.

3. Meme başının hissi kaybolur mu?
Meme başının uyarılmasını ve hissini sağlayan belirli sinirler bulunur. İşleminiz yapılırken bu sinirler korunmaktadır. Dikkatle yapıldığında bu his kaybı olmaz. Herşeyin yolunda gitmesi ve bu tip komplikasyonlarla karşılaşılmaması için diğer bir önemli konu size önerilecek boyuttan daha büyük bir göğüs istmemeniz. Önerilen göğüs çapının üstüne çıkınca protezinizin oluştuacağı gerginlik his kaybı riskini artırabilir.

4.Meme Estetiğinden sonra bebeğime süt verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz. Hamile kalabilirsiniz. Çocuk sahibi olmanıza bir engel değildir.

Meme Estetiğinden Sonra Bebeğinizi Emzirebilirsiniz!

5.Meme protezi varken hamile kalırsam memelerim normale göre çok sarkar mı ?

Meme estetği yapılmasının hamilelik sonrası memede sarkıklığın artmasına etkisi olduğunu söylemek mümkün değildir. Sarkmanın olup olmaması yapısal nedenlere yani o kişinin bünyesine bağlıdır.

Eğer sarkma oluyorsa bunun da bir çözümü bulunmaktadır. Hamileliklerin bitimi ve süt vermenin sonrasında bir başka estetik operasyonla memelerin dikleştirilmesi ile bu şikayetler de giderilir.

Bunun dışında sorularınız varsa lütfen iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bize gönderiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Meme estetiği küçük göğüslerin büyütülmesinde ve dikleştirilmesinde etkili, kabul edilmiş bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulandığı binlerce kadın bulunmaktadır. Bu kadınlar kendi yaşamlarını mutlu bir şekilde devam ettirmişlerdir. Kullanılan silikonların bugüne kadar kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır.