Göz Kapağı Estetiği

Göz ve çevresinin gençleştirilmesi işlemidir. Ancak sadece belirli bir yaş sonrası değil 20 li yaşlardan itibaren her yaşta gerek duyulabilen bir esteik işlemdir.Göz kapakları ve göz etrafında sıklıkla yaşlanmaya bağlı olarak, bazen kalıtsal olarak daha genç yaşlarda, gözlerin fazla yorulmasına bağlı olarak torbalanma olabilir ya da derisi bollaşabilir. Bu tablo göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.

Göz kapağı estetiği (bleferoplasti) göz kapaklarına uygulanan estetik cerrahi girişimdir.

Goz kapağı estetiğinde deri fazlalığı yanında fıtıklaşan yağ dokusu da alınabiir.

Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarından fazla yağ dokusu, deri ve kas fazlalıkları ile birlikte çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekir.

Bleferoplasti dünden bugüne teknik olarak değişti mi?

Bu sorunun cevabını özellikle vurgulayarak vermek isterim ki artık bleferoplasti bundan 3-5 yıl yıl öncesinden bile çok farklı.

Herşeyden önce artık sadece deri ve yağ fazlalığı alınması olarak bakmak çok yanlış. Aksi halde doğal olmayan sonuçlar doğurabiliyor.

Şimdi özellikle ENDOSKOPİK olarak yapılması çok önemli bir konu. Endoskopik teknikle yapılan göz ve çevresi estetiği son derece doğal bir sonuç sağlıyor.Düzgün yapılmış bir hastaya daha genç bir görünüm kazandırır. Göz estetiği lokal anestezi altında yapılabilir. Çok ince iğne ile lokal anestezik enjekte edilerek tüm göz kapağı uyuşturulur. Üst göz kapağı için kesi göz kapağının katlanma yerinden yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu nedenle iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan derisinde en az iz kalan bölgelerdendir.Her cerrahi girişimden sonra az veya çok görülebilen bir iz (skar) kalır.

Young female with clean fresh skin

Göz ve çevresi bir bütün oalrak değerlendirilmelidir.

Önemli olan bu izin çok ince ve belirsiz olmasıdır. Önceleri pembe renkte olan ameliyat izi zamanla beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşür. Göz kapağı ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile aynı yapılmamalıdır. Burun ameliyatından göz kapaklarında şişmeler ve ödem olabileceği için iki ameliyat ayrı zamanlarda yapılmaldır.Göz çevresindeki siyah dairesel çizgiler, göz altı torbacıkları ile ilgili ise, bir miktar düzelebilir, ancak alt göz kapağı cildinin koyu görüntüsü kalır.Herkes Bleferoplasti Olabilir mi? En iyi hastalar sağlıklı, psikolojik olarak dengeli ve bilinçli kişilerdir. Bazı sistemik hastalıklar blefaroplastinin riskini arttırır. Bunlar tiroid hastalıkları, hipertansiyon ve gözlerin nemlenmesi için yeterli derecede gözyaşı üretemeyen durumlardır. Tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyonlar çok az orandadır. Bütün hastalarda ameliyat sonrası birkaç gün morluk ve şişlik oluşur.

Ameliyat:

Blefaroplasti ameliyatı genellikle bir saat sürer. Alt ve üst göz kapağı birlikte ameliyat edilecekse, önce üst göz kapağı sonra alt göz kapağı ameliyat edilir. Anestezi etkisi geçtikten sonra göz kapağı gergin gibi hissedilebilir, bu normaldir ve doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlarla bu huzursuzluk kontrol edilebilir. Şiddetli bir ağrı hissederseniz, hemen doktorunuzu arayınız. Dikişler ameliyattan üç ila yedi gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra, göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacak ve daha iyi bakmaya ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İki ila üç gün sonra okuyup, televizyon seyredebilirsiniz.

Genellikle bir hafta içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İyileşme hızına ve doktorun önerilerine bağlı olarak kalan morluğu saklamak için makyaj yapabilir. Birkaç hafta güneş ışığı, rüzgar ve diğer irritanlara duyarlı olabilirsiniz, onun için dışarı çıkarken, güneş gözlüğü takmalısınız. Ameliyat sonrası 3-5 gün süreyle günlük aktivitelerden ve üç hafta kadar ağır aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Kan basıncınızı arttıran aktiviteler olan eğilme, kaldırma ve ağır spor aktivitelerinden uzak durmak özellikle önemlidir. Sıvı tutulması sağlayacağından alkolden uzak kalmanız uygun olur. Ameliyat sonunda göz kapaklarını kapatan bir pansuman uygulanır. Bu sargıların arasından dar bir aralıktan görmeniz mümkün olacaktır. Ertesi gün bir pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Daha sonra 3-7 gün arasında iki pansuman daha yapılarak dikişler tedricen azaltılarak alınır. Göz kapağı estetiği Plastik Cerrahi nin en çok yüz güldüren ameliyatlarından biridir. Ameliyatın göz çevresindeki etkisi 5 – 10 yıl kadar kalacaktır. Daha sonra deri ve diğer dokuların yaşlanmasıyla etki giderek azalacaktır. Göz kapağı estetiği ile birlikte kaş kaldırma ameliyatı yapılabilir. Kaşların kaldırılması yüze daha genç bir ifade verecek, üst göz kapağı da daha gergin olacaktır.