Erkekte Meme Büyüklüğü (jinekomosti)

Erkekte kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denir.Bu büyüme kişinin fark edebileceği kadar hafif dereceden, memelerdeı sarkmanın meydana geldiği boyutlara kadar ulaşabilir.

Aşağıda bir jinekomastide erkek memesinin nasıl geliştiği enine bir kesitte görülmektedir. Görüldüğü üzere yağ ve meme dokusu birlikte olabilmektedir. Ancak çoğunlukla sade yağ dokusu artışı vardır.

 

 

 

Erkekte Meme Büyüklüğü

Erkekte meme büyümesi her zaman korkulacak bir hastalık bulgusu değilir. Jinekomastinin sıklıkla nedeni belli değildir. Ancak kullanılan ilaçlardan, ailesel nedenlere, hormonal dengenin bozulmasından bazı tümörlere kadar sık nedeni olabilir. En sık nedenlerden birisi şişmanlıktır.

Normalde her erkeğin vücudunda bir miktar kadınlık hormonu (östrojen),belirli bir oranda olacak şekilde vardır. Ancak belirli sınırın üzerinde olması halinde erkek memesi büyür.

Öncelikle jinekomastinin nedeni araştırılmalıdır.

Ergenlik dönemi dediğimiz ortalama15 yaş civarında görülen jinekomastide bazı tetkikler yaptırarak alınan sonuçlara göre,bu durumun 1-2 yılda kendiliğinden gerileyeceği, belki bir delikanlı için beklemenin çok zor olacağı, ancak takibin en doğru yaklaşım olduğu bildirilmelidir.Bu nedenle de ergenlik yaşı bitimi olarak 17-18 yaşlar jinekomasti operasyonu zamanlaması için sınırdır.

Ergenlik dönemi dışında belli bir hastalığa bağlı olmayan ve yaklaşık 1 yıldan uzun zamandır devam eden jinekomasti için ameliyat kararı alınabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomastiler büyüklük derecesi ve sarkmanın derecesine göre sınıflanır ve operasyon teknikleri de buna göre değişiklik gösterir.

Bazen sadece liposakşın dediğmiz yağ çekme ve lazer lipoliz dediğimiz lazer yardımı ile iz bırakmayan işlem yeterken bazen de bir miktar dokunun kesilerek alınması gerekebilir. Her durumda estetik normların gözetilmesi birinci önceliktir.

Ameliyat süresi ortalama 1 saatir.

Ameliyat;lokal,genel ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir.

 

Ameliyatından yaklaşık 2-3 saat sonra yiyip içmeye başlıyor ve ayağa kalkıp yürüyebiliyorsunuz. Aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi bir gün hastanede kalıp ertesi gün eve gidebilirsiniz.

Sonrası Nasıldır?

Operasyon öncesi süreçte;iş programınızda ayarlama yapmanız gerektiğini, 1-2 gün dışarıya çıkıp rutin işlerinizi yapamayabileceğinizi,ortalama 3-4 gün sonra işe dönebileceğinizi hatırlatmak isterim.

İyileşme ne zaman tamamlanır?

Ameliyattan yaklaşık 3-5 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

Meme şeklinin  tam olarak oturması ve ameliyat izlerin hafiflemesi ortalama 4-6 ayda olacaktır.