ENDOSKOPİK YÜZ GERME

ENDOSKOPİK TEKNİK son yılların en fazla tercih edilen yüz gençleştirme yöntemidir.  Bu teknikte klasik cilt kesisi yoktur. İşlemler küçük bir kamera aracılığı ile yapılır. İyileşme hızlıdır. Merkezimizde öncelikli olarak bu tekniği kullanıyoruz. Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime ve nasıl yapıldığı önemlidir. Yani,  hangi tip sarkmada hangi yöntemin seçileceği önemlidir. Bu kararı doğru vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi kısadır. İşlem sonrası az olduğu yöntemdir. Endoskopik yöntemle yüz germe yüz estetiğinde diğer yöntemlere göre daha yeni sayılabilecek bir  yöntemdir. Klasik yöntemde kulak ön ve arkasından yapılan kesiler varken  bu yöntemde endoskop denilen küçük kameralar kullanılarak yüz germe işlemi yapılır. Klasik yüz germeye göre bir çok avantajı vardır. Neden Orta Yüz Gençleştirme? Zaman ve beraberinde yer çekimi, insanların yaşadıkları stresler, yüz bölgesinde yıpranmaya ve yaşlanmaya yol açar. Bu yıpranma ve yaşlanmanın önemli bir kısmı öncelikle alın, kaşlar, göz alt ve üstü ve yanakları içine alan orta yüz bölgesinde oluşur. Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde diğer yöntemlerde olabileceği gibi bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle  yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime  nasıl yapıldığı önemlidir. Yani hangi tip sarkmada hangi yöntemi seçileceğine karar vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi  kısadır. İşlem sonrası şişliğin en az olduğu yöntemdir. Orta yüz germeye aday bir kadın: alında ve kaşlarda sarkma, üst ve alt göz kapaklarında deformasyon ve sarkma, göz altında çukurlaşma ve torbalanma, yanak bütünlüğünün bozulması görülmektedir. Aynı aday kadında çene çizgisi ise bozulmadığı görülmektedir.

Orta yüz germeye aday bir kadın: alında ve kaşlarda sarkma, üst ve alt göz kapaklarında deformasyon ve sarkma, göz altında çukurlaşma ve torbalanma, yanak bütünlüğünün bozulması görülmektedir

ORTA YÜZ Bölgesi Neresidir?  Yüzü,  yatay olarak 3 bölgeye ayırdığınızda ortada kalan bölüm diye kabaca tanımlayabiliriz . Göz ve çevresi, elmacık kemikleriyle beraber yanak bölgesi, burun yanları, ağız ve çevresi bu bölgede yer alır. Kısaca, göz ve etrafı ile ağız kenarı arasında kalan yüz bölümüdür. Sıklıkla yaşlanmanın ilk başladığı ve ya gençlik çizgilerinin ilk yok olmaya başladığı bölgedir. Bu nedenle orta yüzün gençleştirilmesi en başta yapılacak gençleştirme yöntemlerindendir. Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesinde bulunan dokular yaşlanmayla aşağıya doğru sarkar. Bu da elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Sarkan bu dokular göz altındaki torbaların artmasına, torbaların altında ayrı ayrı çukurlar oluşmasına ve burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan burun yan kıvrımları üzerinde bir katlantı ve derinleşmelere yol açar. İşte endoskopik yüz germe bu yapıları eski kendi doğal yerine yerleştirilmesi ile yüzün gençleştirilmesini ve daha canlı görünmesini hedefler. Göz ve etrafı dolgunlaşır ve genç bir görünüm alır.

Orta yüzün sınırları. Orta yüzde göz ve çevresi bir bütün oalrak değerlendirilmelidir.

Orta Yüz Gençleştirmenin Amacı Nedir? Orta yüz gençleştirmede amaç sarkmış olan bu ciltaltı dokuların olması gereken yerlerine alınmasıdır. Böylece yanak ve elmacık kemiği bölgesinde, genç ve çekici bir görünüm veren dolgunluk tekrar sağlanır. Göz altı torbalar giderilir ve bu bölgedeki yanak -alt göz kapağı arasındaki çukurluklar giderilir, bu mesafe doğal bir hale getirilir. Burun kenarı katlantı ve derinleşmeler gençlik yıllarındakine yaklaşmış olur.Bu ameliyat ile sarkan yanak yukarı alınır, uzamış alt göz kapağı-yanak mesafesi kısaltılır ve gözün iç kenarından başlayıp yanağa doğru uzanan derin çukurlaşmış hat ortadan kaldırılır. Orta yüz germe klasik yüz ve boyun germe ameliyatına göre çok daha erken yaşlarda yapılabilir. Orta yüz gençleştirme kesinlikle iple askı yöntemi DEĞİLDİR. Orta yüz operasyonu kesinlikle örümcek ağı ile asma yöntemi değildir. Tamamen farklı ve alakası olmayan, kalıcılığı üstün olan bir yöntemdir. Endoskopik orta yüz operasyonu askı ve ya örümcek ağı  yönteminden karşılaştırılamayacak şekilde üstün bir yöntemdir. Endoskopik orta yüz germe işleminde hangi sarkan ve deforme olan yapıların nasıl gerildiği görülmektedir.

Endoskopik orta yüz germe işleminde hangi sarkan ve deforme olan yapıların nasıl gerildiği görülmektedir.

Endoskopik orta yüz germede kesiler saç içinden yapılır ve operasyon sonrasında izlerin gizlenmesini sağlar.
Nasıl Yapılır?  Şakak bölgesinden saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştirilir. Şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokuları, zemindeki kemikten sıyrılır. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokular yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Kesilen yerler gizli dikişler atılarak kapatılır.   Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için iyileşme süresi de klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa sayılır. Bu tekniklerden hangisinin uygulanması gerektiğine yanak dokularının gevşeklik, sarkıklık derecesine, deride buruşukluk olup olmadığına bakılarak karar verilir. Bu kriterlere göre bazı hastalarda her iki tekniği bir arada uygulama gereği olabilir. Endoskopik orta yüz germede sarkan alın ve kaşlar, alt ve üst göz kapakları ve göz altı torbaları ve de yanak deformasyonunun düzelmesi hedeflenir Son zamanlarda estetik yüz germe ameliyatlarında her iki teknik için birbirinden farklı şekilde özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girmiştir. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıda asılı olarak tutarlar. Böylece sarkmalar da düzelmiş olur. Bazı vakalarda ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan 2 cm’lik kesi bu serbestleştirmeye yardımcı olur. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki sert ve sağlam dokulara bağlanır.Endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatını genel anestezi altında yapılması tercih edilmektedir. Genellikle hastalarda kaş ve alın düşüklüğü de olduğundan aynı seansda alın germe ve kaş kaldırma işlemi de birlikte yapılmaktadır. Birlikte yapılacak ek prosedürlere göre 1-3 saat arasında sürer.
Ameliyat ve Sonrası Dönem Nasıldır? Hastanede yatış süresi bir gecedir. Ameliyat sonrası yüzde bir miktar şişlik ve morluk ortaya çıkar. Morluklar bir hafta içinde genellikle  ortadan kalkar. Sosyal yaşam içine bundan sonra girilebilirsiniz.  Şişlikler azalarak ortadan kaybolur. Sonucun tam olarak ortaya çıkması 1-2 ayı bulur. Ameliyat sonrası oluşan hissizlik birkaç hafta içinde kaybolur. Ağrı orta düzeydedir. Ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir.   Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Yüz germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak ve psikolojik olarak dengeli olmak önemlidir. Tüm yüz için çizilmiş ideal bir şablon yoktur. Amaç daha iyi bir yüz görünümünü sağlamaktır. Cilt yapısı, etnik özellikler, deri elastikiyeti, yüz kemik yapısı ve gerçekçi bir yaklaşım ameliyattan önce irdelenmelidir. Bu girişim otuzlu yaşlarda yapılabileceği gibi bazen daha erken yaşlarda bile gerekmektedir. Yüz germe ameliyatları yaşlanmayı durduramaz, ya da saati geriye döndüremez. Facelifting daha iyi, daha sağlıklı ve daha genç görünmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası gözlemlediğimiz olumlu sonuç ise kişinin kendine olan güvenindeki artıştır. Facelift ameliyatına karar vermeden önce, plastik cerrahınızla yüz ameliyatı ile birlikte boyun ve/veya çene bölgenize ilave girişimler gerekip gerekmediğini tartışabilirsiniz. Birçok hasta yüz ve boyuna yağ emme -liposuction- yöntemlerinin yapılmasını da talep etmektedir. En iyi sonucu almak için birkaç bölgede düzeltme yapmak gerekebilecektir. Gıdı bölgesine lazer uygulanması seçilen kişilerde tatminkar sonuç verebilir Bazen gıdı bölgesine lazer ile şekillendirme çıkacak sonucu çok olumlu etkileyecektir. Uzman ve deneyimli bir plastik cerrah seçmeniz çok önemlidir. İlk muayenede plastik cerrahınız yüz bölgelerinizi ayrı ayrı değerlendirecek, cilt yapısını, cilt renginizi ve elastik özelliklerini belirleyecektir. Yüzünüzün ayrıntılı bir analizini yaparak yapılacakişlemleri tek tek belirleyecektir. Çekilecek fotoğraflar daha sonra plastik cerrahınızın üzerinde çalışmasına yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon, sigara alışkanlığı, yara izinin belirgin olmasına yatkınlığınız, pıhtılaşma özellikleri gibi risk faktörleriniz sorgulanacaktır.