BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Rinoplasti,estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi işlemidir.

Burun estetiği yüz hatlarında sadelik ve yumuşama sağlar.

Burun estetik operasyonları günümüzde en sık uygulanan estetik işlemlerdendir. Bu operasyon sonrası hastalar kendi beklentilerinin karşılandığını açık olarak belirtirler ve sonuçtan mutlu olurlar. Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte, bakıldığı zaman güzel gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir.

Herkese Burun Estetiği Yapılır mı?

Sağlıklı düşünebilen herkese burun estetiği operasyonu yapılabilir. Ancak 18 yaşı görmüş olmak gerekir.  Çünkü erkek ve kadınlarda yüz kemiklerinin gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Bunun yanında ne istediğini bilmek, ruhsal ve estetik olgunluk için 18 yaş ve sonrası en uygunudur.

Burun estetiği yüzün genel yapısı üzerine olumlu bir etki yapar.

Burun estetğine karar verdikten sonra neler yapıyorsunuz?

Burun estetiği, burnun küçültülmesi ve ya kemerinin yok edilmesi işlemi olarak basite indirgenemez. Burun estetiği bir oranlar uyumunun bulunması işlemidir. O kişide kendi yapısının elverdiği bir oranlar uyumunu bulma işlemidir. Bu anlamda yüzün ve burunla beraber oranlarının değerlendirilmesi bu anlamda altın oranlarla içli dışlı olmak önemlidir.

Burun estetiğine yaşınız uygun ve bu işlemin yapılmasını istiyorsanız öncelikli olarak iki işlem yapıyoruz:

-Burnunuzun analiz edilmesi ve
-Hangi burun yapısının sizin için uygun olacağına karar verilmesi
Bu işlemleri beraber yapıyoruz. Burun estetiğinde en önemli olan konuda bu iki işlemdir. Yani elde ne olduğu ve neler yapılabileceği. Bu basamaklar olabildiğince zaman ayrılması gereken bölümdür. Bundan sonrası sadece kendi deneyimimiz ile isteneni yapmaktır. Burada diğer önemli olan kısım ameliyat öncesi konuşulanların ameliyat içinde yüzünüze gidenle karşılaştırılması ve anormal olmadığı sürece planlandığı gibi yapılmasıdır.

Yine ameliyat öncesi:

Nefes alma zorluğunun (varsa) ve
Burun iç yapısının değerlendirilmesi (gerekiyorsa endoskopik muayene yapılması) önemlidir.
Burun estetiğinde en önemli konu burnun tüm yüz ile orantılı ve kendi içinde orantılı olmasıdır. Bu doğallığı sağlar

Burun ameliyatlarında başarıyı ne etkiler ?

Estetik operasyonunun sonucunu etkileyen bir çok neden vardır. Deneyimli bir plastik cerrah bu konuları eğitiminde ve deneyiminde yıllar içinde görür ve hastasına bu anlamda en güzeli verir.

Estetik operasyonun sonucu yönünden kişiye bağlı değiştirilemez etkenler vardır:

Kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği reaksiyon gibi ki bunlar başarıyı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Ayrıca burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü ve yüzüyle orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı oranı artar. Diğer yandan burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze göre çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün genelindeki orantısızlık ya da asimetri başarı şansını azaltabilir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmak da başarı şansını etkileyebilir.

Anestezi türü ve ameliyat süresi,

Ameliyat genel anestezi altında yapılır,ortalama 1-2 saat sürer.

İyileşme süreci,

Ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde hızla geriler.

Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 3-7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

7-10.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.

Gözlük kullanımı ortalama 1. ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir. Lens kullanıyorsanız, ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Burnunuza darbe alabileceğiniz sporlara ve özellikle dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız.

Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 6 ay-1 yıl içinde olacaktır.

Ameliyatın komplikasyonları,

Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki,bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır.İleride burundan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.

Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burunun fazla küçültülmesi veya büyütülmesi olabilir.

Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir ki,kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapar.

İyileşme döneminizde,yüzünüzde özellikle üst dudakta,burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir ki, bunlar zaman içinde gerileyecektir.

İlerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki, nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.

Burun estetiklerinde kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işlemler gerekebileceğini belirtirler. Bu hallerde revizyon cerrahisi için ideal sürenin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirilir.

Nasıl bir burun yapılacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Burun analizi sonuçlarınız, sizin beklentileriniz önemlidir. Bundan sonra burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel şekil görülür. Bu şekil üzerinde beklentileriniz simüle edilir ve bir şekile beraberce karar verilir.

Ameliyat

Odanızdan alınarak ameliyat olacağınız odaya getirileceksiniz. Genel anestezi dediğimiz tamamen hiç bir şey hissetmeyeceğiniz bir anestezi ile ameliyatınız yapılacak.

Ameliyat Günü

Burun estetiği olacağınız gün genellikle sabah erkenden hastaneye gelmeniz istenecek. Hastaneye geldiğinizde sizin için ayrılmış odanıza alıncaksınız. Burada sizi anestezi uzmanı doktor görerek sizi muayene edip size bazı sorular soracak ve tahliller isteyecek. Eğer zamanınız olursa bu işlemleri operasyon gününüzden bir kaç gün önce de yapabilmekteyiz.

Bu işlemler kısa sürecek ve hemen peşine odanızda sizinle operayonunuz hakkında son bir görüşme yapacağız. Gerekli çizimleri ve planlamaları odanızda yapacağız.

Nasıl bir burun yapılacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Burun analizi sonuçlarınız, sizin beklentileriniz önemlidir. Bundan sonra burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel şekil görülür. Bu şekil üzerinde beklentileriniz simüle edilir ve bir şekile karar verilir.

Ameliyat

Ameliyat burun içinden minik kesiler yapılarak gerçekleşecek. Dolayısıyla burun dışında bir yara izi görmeyeceksiniz. Burun kemikleri zarif kesicilerile traşlanacak ve şekillendirilecektir. .

Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.(Bu işlem septorinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta ihtiyaca göre,kemer dediğimiz burun üstündeki çıkıntı düzeltilir ,burundaki eğrikik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun üstünde bir küçük kalıp ve bantlar olacak. Özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak atel yerleştirilir.

İşlem yaklaşık 1- 2 saat sürer.

Bu işlemden sonra mutlaka tanpon kullanmak gerekmez.

Operasyondan sonraki ilk 48 saat saat yüzünüzde bir miktar şişlik olabilir. Buna bir miktar morluk da eşlik edebilir. Bu şişlik ve ödem ikinci gün sonunda inmeye başlayacaktır.

Su süreç içinde çok rahat hareket edebilir ve hatta gezebilirsiniz.

Operasyondan 5-7 gün sonra silikon alınacak. Bundan sonra burunda nefes alamamaya bağlı ve bunun tetiklediği sıkıntılarınız gidecektir.

* Bu sayfalar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde tıbbi tavsiye, tanı ve tedavi onerisinde bulunulmamaktadır. Mevcut sağlık sorununuz icin mutlaka ilgili uzmanlık alanından bir doktorumuza basvurunuz. Site uzerinden edinilen bilgilerin “hatalı yorumlanmasına” bağlı olusabilecek herhangi bir sağlık probleminde sorumluluk kabul edilmez. Yayınlanan metin ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan herhangi bir yayın aracında (gazete, dergi, kitap, broşur, web sitesi, tv) kullanılamaz..