Boyun Germe

Baş ile gövdeyi anatomik olarak birbirine bağlayan boyun, yüz bölgesinin alt kısmında yer alır, yüz estetiğini tamamlayıcı nitelikte estetik değeri vardır.

Güzel ve gergin bir boyun yüzün güzelliği ve canlılığını tamamlayıcı bir parçasıdır.

Gıdı olarak da tanımlanan çene altı bölgesi, kilo alımlarında yağların ilk toplandığı yerdir. Şişman olmayan kişilerde dahi hafif kilo alımı gıdı gölgesinde yağlanmaya yol açar. Gıgı yağlanmasıyla birlikte çene açısı silinir, ileri dereceli yağlanmalarda çene ile boyun birleşik bir hal alır. Bu bölge, alınan kiloların verilmesiyle çok kolay toparlayabilse de, yaşın ilerlemesine, yaşlanmanın yüzde oluşturduğu etkilere fazla direnemez. Boyun kaslarının da kendini salıvermesiyle boyunda gevşeme, sarkma ve buruşma ortaya çıkar. Yıpranan, cildi buruşan ve bollaşan boyun bölgesinin, gençlik yıllarındaki görünümü, boyun germe ameliyatı ile yeniden kazandırılır.

Estetik cerrahi içinde boyun estetiği amacıyla birkaç farklı ameliyat uygulanabilir.

Liposuction: Boyunda gıdı bölgesinde yağlanma varsa boyun kasları ve cildinde gevşeme yoksa bu bölgeye liposuction uygulanabilir. Yaşı ileri olmayan ve hafif de olsa kilolu kişilerde uygulanabilir ve iyi sonuç verir.

Boyun kaslarını toparlama : Çene altında yağlanma ve gıdı bölgesindeki kasların gevşemesi sonucu ortaya çıkan boyun problemlerinde uygulanan tekniktir. Çenenin alt kısmından 2,5-3 cm kesilerek çene altı dokularına ulaşılır. Bu bölgedeki fazlalık yağlar kesilerek alınır. Çene altı ve boyun bölgesindeki gevşemiş kaslar birbirine yaklaştırılarak sıkılaştırılır. Kesilen yer estetik gizli dikişler ile kapatılır.

Boyun germe ameliyatı : Boyun cildinde kırışıklık ve buruşma olan kişilerde deri fazlalıklarının çıkarılarak gerdirilmesi şeklinde uygulanan tekniktir. Boyun germe ameliyatı, klasik yüz germe ameliyatında olduğu gibi kulak ön kısmından kulak memesinin alt kenarını dolaşarak kulak arkasına dolaşan cilt kesilerek boyun derisinin çene altına kadar olan kısmı kaldırılır. Kaldırılan deri kulak kenarına doğru gerdirilir. Derinin fazlalık olan kenarları kesilerek çıkarılır. Deri kenarları tekrar birbirine dikilerek kapatılır.

Askılama teknikleri : Son yıllarda dikensi çıkıntıları olan doku asıcı hazır malzemeler de boyun estetiği ameliyatlarında kullanılmaya başlanmıştır. Küçük bir kesi içinden boyun bölgesine yerleştirilen bu malzemeler, dikensi çıkıntıları sayesinde etraf dokuları tutar, yukarıya doğru çektirilerek dikildiğinde, tutunan dokular da yukarıya doğru gerdirilmiş olur. Boyun kasları gevşemiş ve ciltte buruşuklukları olan hastalar için ya da sadece çene altında yağ birikimi olan hastalar için tek başına asıcı malzemelerin kullanılması yeterli olmaz. Buna ek olarak ya boyun germe ya da liposuction tekniklerinden birinin de uygulanması gerekir.

Boyun estetiği ameliyatı yeterli donanıma sahip bir hastanede ve ameliyathane ortamında yapılır. Uygulanacak tekniğe göre lokal ya da genel anestezi tercih edilebilir. Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre değişmekle birlikte çoğu zaman 1-2 saat sürer. Boyun germe ameliyatı uygulanmışsa dren adı verilen deri altında biriken kanı dışarıya çeken plastik tüp yerleştirilir. Yaklaşık 1 gün içeride kalan dren ertesi gün çıkarıldıktan sonra evinize dönebilirsiniz. Liposuction uygulanmışsa dren yerleştirme gereği yoktur. Boyun estetiği ameliyatı sonrası çene altındaki dokuların zemine yapışarak kaynamasını sağlama maksadıyla yüze elastik bir bandaj sarılır ya da aynı işlevi gören bir elastik maske giydirilir. Bandaj ya da maskenin 1 hafta kalması yeterli olur. Boyun germe ameliyatından sonra ağrı şikayeti fazla olmaz. Olabilen hafif ağrı rahatlıkla katlanılabilen şiddettedir ve ağrı kesici ilaçlar ile de rahatlıkla kesilebilir. Boyun estetiği ameliyatı sonrasında boyun bölgesinde ödem olarak adlandırdığımız şişlik olur, yer yer morarmalar olabilir. Şişlik ve morluklar 7-10 gün içinde düzelmiş olur. Boyun germe ameliyatı uygulanmışsa boyun cildinde gerginlik, hafif uyuşukluk hissedilebilir. Uyuşukluk geçicidir, deri zemine kaynamaya başladıkça uyuşukluk düzelir. Boyun şeklinin tam olarak oturması için birkaç ay geçmesi gerekir. Boyun estetiği ameliyatı kişiyi yatağa bağlayan bir ameliyat değildir. İyileşme dönemini ayakta geçirebilirsiniz. Her türlü günlük işinizi yapabilir, gününüzü evinizin dışında da geçirebilirsiniz. Ameliyattan birkaç gün sonra seyahate çıkabilecek, uçak yolculuğu yapabilecek duruma gelirsiniz. Boyun estetiği ameliyatından birkaç hafta sonra ameliyatın gerçek etkisi ortaya çıkacak ve boynunuzun estetik görünümünde çarpıcı bir güzellik fark edeceksiniz.